Skip to content

914 Carteret Ave

Trenton, NJ 08608

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block32002
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,885
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
13%
Improvement Value:$67,700
87%
Total Assessment$77,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,513+4.2%
2024$4,331+0.3%
2023$4,320+0.3%
2022$4,306+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897