Skip to content

908 Carteret Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2008

Property Information

Block32002
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
15%
Improvement Value:$58,500
85%
Total Assessment$68,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,979+4.2%
2024$3,819+0.3%
2023$3,809+0.3%
2022$3,797+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917