Skip to content

29 Colonial Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block3202
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,867
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
14%
Improvement Value:$50,800
86%
Total Assessment$59,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,709+4.2%
2024$2,600+0.3%
2023$2,593+0.3%
2022$2,585+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$68,000
Sq Ft1,867DeedBook 6432, Page 1086Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$30,450
DeedBook 5992, Page 721

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5302, Page 138

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 5094, Page 209

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 2214, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1911