Skip to content

40 General Greene Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block3202
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
18%
Improvement Value:$36,900
82%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,616+4.2%
2024$2,511+0.3%
2023$2,504+0.3%
2022$2,496+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$44,000
Sq Ft1,644DeedBook 6476, Page 1990Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2388, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1910