Skip to content

1118 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2004

Property Information

Block32403
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
10%
Improvement Value:$96,600
90%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+4.2%
2024$5,946+0.3%
2023$5,931+0.3%
2022$5,911+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900