Skip to content

1112 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 13, 2010

Property Information

Block32403
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,800
14%
Improvement Value:$66,400
86%
Total Assessment$77,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,478+4.2%
2024$4,298+0.3%
2023$4,287+0.3%
2022$4,273+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6036, Page 962

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4554, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1912