Skip to content

19 N Dean Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block32703
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,100
11%
Improvement Value:$99,000
89%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,445+4.2%
2024$6,185+38.0%
2023$4,481+0.3%
2022$4,467+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,064DeedBook 6528, Page 567Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft2,064DeedBook 6509, Page 367Recorded12/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920