Skip to content

15 N Eastfield Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block32706
Lot1.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,227
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
12%
Improvement Value:$87,000
88%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,714+4.2%
2024$5,484+0.3%
2023$5,470+0.3%
2022$5,452+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft2,227DeedBook 6562, Page 857Recorded7/22/2024

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 4182, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1917