Skip to content

1076 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block32801
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
39%
Improvement Value:$44,000
61%
Total Assessment$72,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,200+4.2%
2024$4,031+0.3%
2023$4,020+0.3%
2022$4,007+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,372DeedBook 6602, Page 415Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,372DeedBook 6532, Page 1451Recorded8/29/2023

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 2614, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1950