Skip to content

58 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 28, 1996

Property Information

Block32802
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,369
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
38%
Improvement Value:$45,000
62%
Total Assessment$72,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,194+4.2%
2024$4,025+0.3%
2023$4,015+0.3%
2022$4,002+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3092, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1925