Skip to content

62 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block32802
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
36%
Improvement Value:$49,300
64%
Total Assessment$76,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,194+4.5%
2024$4,014+0.3%
2023$4,004+0.3%
2022$3,990+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 4217, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1925