Skip to content

116 Reading Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block32901
Lot18.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,619
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
32%
Improvement Value:$56,600
68%
Total Assessment$82,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,803+4.2%
2024$4,609+0.3%
2023$4,598+0.3%
2022$4,583+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900