Skip to content

201 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2005

Property Information

Block32901
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,703
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
31%
Improvement Value:$62,300
69%
Total Assessment$90,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+4.2%
2024$5,033+0.3%
2023$5,020+0.3%
2022$5,004+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 2584, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1900