Skip to content

42 Reading Ave

Trenton, NJ 08618

Built 2006

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block32902
Lot10.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
19%
Improvement Value:$110,800
81%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+4.2%
2024$7,616+0.3%
2023$7,597+0.3%
2022$7,572+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$66,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 6289, Page 1631Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$234,990
DeedBook 5495, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 2006