Skip to content

777 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$6,500,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block3301
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description12SB 108780SF
Dwellings89
Zoning---
Sq Footage99,768
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,780,000
45%
Improvement Value:$2,220,000
56%
Total Assessment$4,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$232,040+4.2%
2024$222,680+21.5%
2023$183,249+0.3%
2022$182,655+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,500,000
Sq Ft99,768DeedBook 6376, Page 1649Recorded8/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$898,597
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965