Skip to content

715 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1896

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block3301
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
9%
Improvement Value:$76,700
91%
Total Assessment$83,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,867+4.2%
2024$4,671+0.3%
2023$4,659+0.3%
2022$4,644+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft2,472DeedBook 6555, Page 1987Recorded5/8/2024

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1896