Skip to content

730-732 Riverside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 10, 2017

Property Information

Block3302
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class15
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,319
Acreage34.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
10%
Improvement Value:$67,600
90%
Total Assessment$75,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,368+4.2%
2024$4,192+0.3%
2023$4,181+0.3%
2022$4,168+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,319DeedBook 6296, Page 1775Recorded8/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1910