Skip to content

214 Woodside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$121,300
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block33102
Lot13.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
22%
Improvement Value:$91,300
78%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799+4.2%
2024$6,525+0.3%
2023$6,508+0.3%
2022$6,487+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$121,300
DeedBook 3887, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1920