Skip to content

46 Beechwood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block33004
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,910
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
34%
Improvement Value:$53,500
66%
Total Assessment$81,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,722+4.2%
2024$4,532+0.3%
2023$4,520+0.3%
2022$4,505+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,910DeedBook 6478, Page 725Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$27,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 6210, Page 918Recorded1/13/2015

Property Sale

Sale
$58,494
DeedBook 4917, Page 203

Property Sale

Sale
$1,500
DeedBook 2588, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1920