Skip to content

57 Kelsey Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block33303
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,200
15%
Improvement Value:$62,100
85%
Total Assessment$73,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252+4.2%
2024$4,081-11.8%
2023$4,626+25.3%
2022$3,692+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$98,000
Sq Ft1,920DeedBook 6431, Page 316Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5368, Page 278

Property Sale

Sale
$1,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900