Skip to content

38 Kelsey Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1800

Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block33304
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,291
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
20%
Improvement Value:$43,200
80%
Total Assessment$53,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,865+4.6%
2024$2,739+0.3%
2023$2,732+0.4%
2022$2,722-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1800