Skip to content

26 Kelsey Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Date
May 18, 2010

Property Information

Block33304
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,500
14%
Improvement Value:$14,900
86%
Total Assessment$17,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$3,851+16.8%
2011$3,297+7.0%
2010$3,081+4.6%
2009$2,946+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6055, Page 908

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 2450, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1900