Skip to content

499 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Date
Sep 14, 1996

Property Information

Block33401
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,800
25%
Improvement Value:$32,400
75%
Total Assessment$43,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,506+4.2%
2024$2,405+0.3%
2023$2,399+0.3%
2022$2,391+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$10,600
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920