Skip to content

517 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block33401
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
9%
Improvement Value:$172,200
91%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,941+4.2%
2024$10,499+154.6%
2022$4,124+1.6%
2021$4,057+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 6151, Page 1575

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5576, Page 283

Property Sale

Sale
$2,100
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900