Skip to content

225 Kensington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1926

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Nov 7, 2000

Property Information

Block33804
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,931
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
43%
Improvement Value:$96,100
57%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,722+4.2%
2024$9,330+0.3%
2023$9,307+0.3%
2022$9,277+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3989, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1926