Skip to content

27 Bryn Mawr Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1916

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block6201
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,946
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
16%
Improvement Value:$44,700
84%
Total Assessment$53,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,080+4.2%
2024$2,956+0.3%
2023$2,949+0.3%
2022$2,939+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,000
Sq Ft1,946DeedBook 6461, Page 379Recorded10/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1916