Skip to content

212-214 Renfrew Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$54,500
Last Sale Date
Nov 4, 1977

Property Information

Block33804
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,569
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
42%
Improvement Value:$103,500
58%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,320+4.2%
2024$9,904+0.3%
2023$9,879+0.3%
2022$9,847+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$54,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953