Skip to content

113 Cornwall Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1972

Last Sale Price
$39,500
Last Sale Date
Dec 20, 1978

Property Information

Block33901
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
42%
Improvement Value:$95,200
58%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,473+4.2%
2024$9,091+0.3%
2023$9,068+0.3%
2022$9,039+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972