Skip to content

111 Cornwall AveTrenton, NJ 08618

Built 1972

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jan 26, 1996

Property Information

Block33901
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,030
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
39%
Improvement Value:$106,400
61%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,123+4.2%
2024$9,714+0.3%
2023$9,690+0.3%
2022$9,659+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3047, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1972