Skip to content

104 Cornwall Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2008

Property Information

Block33902
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,179
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
33%
Improvement Value:$148,200
67%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,919+4.2%
2024$12,398+0.3%
2023$12,367+0.3%
2022$12,326+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 2942, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1953