Skip to content

116 Renfrew Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Date
Jul 2, 2012

Property Information

Block33903
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
43%
Improvement Value:$91,100
57%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,270+4.2%
2024$8,896+0.3%
2023$8,874+0.3%
2022$8,845+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928