Skip to content

125 Buckingham Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1929
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block33904
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,010
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
33%
Improvement Value:$153,600
67%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,284+4.2%
2024$12,748+0.3%
2023$12,716+0.3%
2022$12,675+1.6%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-005650-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft4,010DeedBook 6433, Page 1495Recorded3/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$200,500
DeedBook 3564, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1929