Skip to content

119 Buckingham Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1929

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 1, 1986

Property Information

Block33904
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,359
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
38%
Improvement Value:$110,100
62%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,372+4.2%
2024$9,954+0.3%
2023$9,929+0.3%
2022$9,897+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2358, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1929