Skip to content

112 Buckingham Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Aug 22, 2003

Property Information

Block33905
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,834
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
40%
Improvement Value:$102,600
60%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,943+4.2%
2024$9,542+0.3%
2023$9,518+0.3%
2022$9,487+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 4581, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1925