Skip to content

105 Cadwalader Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2010

Property Information

Block33905
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,694
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
38%
Improvement Value:$111,000
62%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,430+4.2%
2024$10,009+0.3%
2023$9,984+0.3%
2022$9,952+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4568, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1927