Skip to content

103 Newell Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block34003
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
21%
Improvement Value:$70,600
79%
Total Assessment$89,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,507+4.2%
2024$4,326+0.3%
2023$4,315+0.3%
2022$4,301-12.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5990, Page 159

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5247, Page 168

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5128, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1911