Skip to content

19 N Eastfield Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2014

Property Information

Block32704
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
17%
Improvement Value:$51,300
83%
Total Assessment$61,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,585+4.2%
2024$3,440+0.3%
2023$3,432+0.3%
2022$3,421+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920