Skip to content

26 Laclede Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 1991

Property Information

Block34004
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,900
17%
Improvement Value:$53,100
83%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,713+4.2%
2024$3,563+0.3%
2023$3,554+0.3%
2022$3,542+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920