Skip to content

28 Newell Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2005

Property Information

Block34006
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,539
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,300
15%
Improvement Value:$68,100
85%
Total Assessment$80,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,664+4.2%
2024$4,476+0.3%
2023$4,465+0.3%
2022$4,450+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921