Skip to content

15 S Westfield Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1913

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block34006
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,252
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
13%
Improvement Value:$80,300
87%
Total Assessment$92,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,354+4.2%
2024$5,138+0.3%
2023$5,125+0.3%
2022$5,109+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 6411, Page 338Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 6041, Page 874

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 3208, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1913