Skip to content

44 Oak Lane

Trenton, NJ 08618

Built 1916

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block35103
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
13%
Improvement Value:$56,000
87%
Total Assessment$64,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,747+4.2%
2024$3,596+0.3%
2023$3,587+0.3%
2022$3,576+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$127,000
Sq Ft2,246DeedBook 6475, Page 1826Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 6277, Page 1188Recorded2/24/2017

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 2231, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1916