Skip to content

28 W State St B

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block3405
Lot2.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description124739SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage18,432
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,700
6%
Improvement Value:$3,382,300
94%
Total Assessment$3,612,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$209,532+4.2%
2024$201,080-9.5%
2023$222,120+0.3%
2022$221,400+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 6303, Page 143Recorded10/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950