Skip to content

10 Wood St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Apr 15, 1991

Property Information

Block601
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage18,393
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
58%
Improvement Value:$53,800
42%
Total Assessment$128,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472+4.2%
2024$7,170+0.3%
2023$7,152+0.3%
2022$7,129+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 2566, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1950