Skip to content

36 W State StTrenton, NJ 08608

Built 1950
Public Property

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 8, 1997

Property Information

Block3405
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class---
Description49128SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
6%
Improvement Value:$3,921,400
94%
Total Assessment$4,156,400

Sale
$1,300,000
DeedBook 3560, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1950