Skip to content

115 Lee Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Dec 18, 1989

Property Information

Block34105
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
22%
Improvement Value:$67,300
78%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,000+4.2%
2024$4,799+0.3%
2023$4,787+0.3%
2022$4,771+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 2513, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1912