Skip to content

17 Columbia Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block34105
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,800
90%
Improvement Value:$2,000
10%
Total Assessment$19,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,149+4.2%
2024$1,102+0.3%
2023$1,099+0.3%
2022$1,096+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,550DeedBook 6476, Page 911Recorded2/25/2022

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 6042, Page 605

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 6035, Page 477

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5042, Page 104

Property Sale

Sale
$5,200
DeedBook 4860, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1912