Skip to content

1614 Riverside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 8, 1993

Property Information

Block34105
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
25%
Improvement Value:$56,700
75%
Total Assessment$75,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,386+4.2%
2024$4,209+0.3%
2023$4,198+0.3%
2022$4,184+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2691, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1917