Skip to content

205 Clearfield Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block34302
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
16%
Improvement Value:$103,000
84%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,497+4.2%
2024$6,235-8.4%
2023$6,808+0.3%
2022$6,786+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$82,000
Sq Ft1,612DeedBook 6407, Page 253Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928