Skip to content

120 Columbia Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Oct 7, 1976

Property Information

Block34303
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,900
17%
Improvement Value:$97,300
83%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799+4.2%
2024$6,525+0.3%
2023$6,508+0.3%
2022$6,487+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955