Skip to content

114 Columbia Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 1994

Property Information

Block34303
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,247
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
26%
Improvement Value:$50,200
74%
Total Assessment$67,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,939+4.2%
2024$3,780+0.3%
2023$3,770+0.3%
2022$3,758+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922